MENU

Region IX GEO Hazard Maps

        Mines and Geosciences Bureau

 

DILG IX LIST OF ONLINE PQE PASSERS

AS OF MAY 12, 2021

 

Prequalifying examination is part of the screening process of employment in DILG Region IX, the management initiated an Online Pre-Qualifying Examination (PQE) facilitated by Profiles Asia Pacific, Inc (service provider) from April 14 - May 11, 2021. A total of One hundred Thirteen (113) examinees took the online PQE, and sixty three (63) or 56% has successfully passed the examination.

 

POSITION

PASSED

FAILED

Technical Position

(2ND LEVEL)

52

33

Administrative Position

(1ST LEVEL)

11

17

 

LIST OF SUCCESSFUL PASSERS IN ALPHABETICAL ORDER ARE AS FOLLOWS:

A. FOR TECHNICA LEVEL (SG-10 TO SG-17)

NO.

NAME

1.

ABADANO, YVONNE

2.

ALEGRE, DULCE AMOR

3.

ALOTA, SUZETTE

4.

AYA-AY, MOSES

5.

BAES, JEFF ANDREW DHEIGH

6.

BALSAMO, CRISTINE VI

7.

BIOSADA, ROBERT JR

8.

BONGA, PATRICK ADAM

9.

BORDALBA, ALCA DARREN

10.

BUELLA, JAY ARIS

11.

CARAMPEL, MAY ANN

12.

DAGPIN, NECA

13.

DAGPIN, NINA MARICE

14.

DALMACIO, DANIEL

15.

DANO, CANDICE MARIE

16.

DUMASIG, RAISEL

17.

ELARDO, GRIZZELLE

18.

ELUMBA, RECEL

19.

ESMAEL, JANAIRA

20.

FLORES, JOSEFA

21.

FLORIDA, ALMA

22.

FONTE, ARNOLD BRYAN

23.

FULLO, MEREDEL FE

24.

GALAURA, CRIS GIAN

25.

GARNICA, HELJANE

26.

GIPOLANI, MARIA BLESSILDA

27.

GONZALES, RALPH ALLAN

28.

GRANADA, SMILE

29.

JAENA, EFREN JR.

30.

JAMIO, JULIUS

31.

LLENA, NINA THERESE

32.

LUBOSAN, VEEJAY

33.

LUMINGO, JOHNS N ROSE

34.

MANSINADEZ-ADASA, CRIZEL MAE

35.

MONTERO, LOUEGY

36.

MUHALLIP, AL-HASDI

37.

NASOL, YANNA GABRIELLE

38.

OBORDO, JHON EDUARD

39.

ORGA, FAYE EDCEL MARIE

40.

PICPIC, JUSTIN PAOLO

41.

POTOY, JAN EDUARD

42.

RAMOS, LENIN MARC

43.

RANESES, MARK RYAN

44.

RECOSOSA, LEA MICA

45.

ROMERO, LOUIE LYNDON

46.

SALAVERIA, JOWEE

47.

SALOMON, ALYSSA KATRINA

48.

SIGNAR, IAN

49.

TABLATE II, WENIFREDO

50.

TAGA-AN, JISSA THEA

51.

YUSOP, KHOMINIE

52.

YUSOPH, ALJHAYMA

 

B. FOR ADMINISTRATIVE LEVEL (SG-9 AND BELOW)

 

NO.

NAME

1.

AMBLE, MORSILA

2.

ANGUS, JINKY

3.

BALANSAG, REGINE

4.

BANEZ, RHONA DAWN

5.

BONGOSIA, EVA

6.

BONTONG, PAMELA IRENE

7.

CUENCA, ROSELIE

8.

ELUMBA, EDEN CHAR

9.

HILOT, KRISTINE JOY

10.

MAGHUYOP, MELVIN

11.

PAROT, GERARD KIM

 

All examinees will be notified of their individual results thru their registered email address.